Friday, 2 June 2006

Palcówka

Porządne palcowanie wcale nie jest proste. Każdy, nawet najbardziej początkujący, jakoś sobie z nim radzi, ale jednak co profesjonalista to profesjonalista. Wielokrotnie obiecywałem sobie sumienną naukę - czasem nawet zaczynałem jakieś ćwiczenia, ale wiadomo, jak to jest - zaczyna się zgodnie z rozkładem, a potem nas ponosi i zaczyna się działać jak popadnie, byleby szybko był efekt. Faceci generalnie radzą sobie lepiej, ale to po prostu kwestia częstszych prób. Podobno nauka poprawnego palcowania jest nawet w programie liceum - niestety, mało który nauczyciel przeprowadza ten punkt programu. Większość puszcza uczniów na żywioł i tyle - dadzą sobie radę sami. A takie palcowanie z przypadku, szczególnie, gdy skupia się uwagę na wskazówkach wizualnych, jest nie do porównania z profesjonalnym - jest dużo wolniejsze, a przy tym dużo bardziej męczące.


Biorąc to wszystko pod uwagę, wziąłem się w końcu do roboty i sporządziłem sobie widoczny poniżej przyrząd do nauki palcowania. Wystarczyło trochę farbek modelarskich do zaznaczenia prawidłowego ułożenia palców. Malowanie dało jeszcze dodatkowy bonus - zakryte zostały różnorakie elementy rozpraszające normalnie uwagę.


Przyrząd do ćwiczenia palcowania

9 comments:

 1. palcówka jest super spróbuj.a zobaczysz.opłaca sie.kocham was

  ReplyDelete
 2. IMHO lekka przesada z zakryciem nadruków. Układu liter można - i trzeba - się nauczyć w miarę szybko, ale - przyznaję się bez bicia - układu znaków specjalnych Shift+cyfry nie znam. I wolę mieć to zabezpieczenie, że mogę się popatrzeć.

  ReplyDelete
 3. Pod Windows jest np. Mistrz Klawiatury, niestety płatny. Pod linuksem polecam darmowe KTouch.

  ReplyDelete
 4. Na początku strasznie to niewygodne. Zwłaszcza dla prawego nadgarstka. Masz jakiś zestaw ćwiczeń do tego?

  ReplyDelete
 5. Różnie... Jak piszesz przez dłuższą chwilę, to przestajesz zauważać, że czymkolwiek się różni od zwyczajnej. Najgorszy jest moment, gdy dopiero co usiadłeś przy komputerze i musisz się zalogować :-)

  ReplyDelete
 6. Jakiś czas temu przeglądałem sobie listę najciekawszych klawiatur. Między innymi była, taka dość zwyczajna, ale całkowicie pozbawiona napisów. Myślałem, że zdjęcie jest nie wyraźne :) W opisie była informacja że dzięki takiemu zabiegowi, człowiek bardzo szybko uczy się bezwzrokowego pisania. Ciekaw jestem jak Ci się na takiej pracuje :)

  ReplyDelete
 7. splash... no jasne, że wiadomo... sama perwersja... a jaka zawoalowana..:D

  ReplyDelete
 8. O jakie palcowanie chodzi ? Na gitarze, seksualne czy co ?! ;-)

  ReplyDelete
 9. Ja tam gram całymi akordami....

  ReplyDelete