Thursday, 27 March 2008

Zabawa z bootchart

Zainspirowany konkursem "kto szybciej" zacząłem kombinować z przyśpieszaniem startu mojego Gentoo. Udało mi się ściąć... 3 sekundy. Patentów wypróbowanych - całkiem sporo.


 • RC_PARALLEL_STARTUP="yes" - to są właśnie te uzyskane 3 sekundy (choć pamiętam, że z jakiegoś powodu, dawno temu, wyłączałem równoległe uruchamianie usług).

 • baselayout-2 - czas startu spadł o 30 sekund. Bardzo przyjemnie, choć wymagało ręcznego poprawiania błędów w skryptach startowych i nie potrafi wyłączyć komputera gdy ma problemy z odmontowaniem udziałów NFS (o dziwo, baselayout-1 zawsze sobie z tym radzi). Zrezygnowałem.

 • wyłączenie zbędnych usług - poleciało dhcp i distccd. Kolejne 10 sekund. Razem z poprawą z baselayout-2 miałoby to sens, ale samodzielnie - nie. Leniwy jestem, włączyłem z powrotem.

 • readahead-list - żadnej różnicy w mierzonym czasie, problemy z zależnościami pomiędzy skryptami w /etc/init.d/. Dziękuję.

 • squashfs + aufs - strasznie ryzykownie to wygląda, nie wypróbowałem.

 • "timeout 1" w grub.conf - bootchart tego nie mierzy, ale zawsze to nieco szybciej.

 • prelink - przy instalacji ebuild nie przechodzi własnych testów automatycznych. Nie.

 • LDFLAGS - pożyjemy, zobaczymy, ale tutaj raczej kolosalnej róznicy się nie spodziewam.

 • TuxOnIce, albo inaczej - hibernacja. Z nieznanych mi powodów czasem się nie wznawia. Jeśli się wznowi, to wyłącza monitor (EDIT: pomogło dodanie OnResume 99 /usr/bin/chvt 7 do /etc/hibernate/common.conf). Ale kiedy działa, to komputer startuje w 1/6 normalnego czasu. Nice. Przydało by się jakieś GUI.

3 comments:

 1. Tak samo jak w większości innych dystrybucji, niestety – SysVInit nie jest cudem, ale jest wszędzie. Dopóki jeden z nowych systemów (Initng/eINIT/Upstart/whatever) nie będzie powszechnie używany, zostaje tylko partyzantka. Dlatego z uwagą śledzę jak Ubuntu idzie przesiadka na Upstart.

  ReplyDelete
 2. RC_PARALLEL_STARTUP=„yes” – kiedyś wyłączyłeś, bo robiło/może robić problemy. W sumie to aż mnie zachęciłeś do zmierzenia czasu startu… Oj, ma co u mnie polecieć, ma…

  ReplyDelete
 3. Phi, trzy sekundy. Co to jest w porównaniu z dwiema minutami na start ponad setki OpenVPN-ów…

  Zawsze powtarzałem, że initskrypty Gentoo są zepsute w założeniach.

  ReplyDelete