Tuesday, 14 March 2006

iRiver T10 - epilog

Nieco ponad miesiąc temu narzekałem na odtwarzacz iRiver T10. Nie dało się go używać jako normalnej pamięci masowej USB, wymagał do komunikacji z komputerem Windows Media Player'a 10. Wspominałem też, że taka sytuacja przeszkadza wielu osób. Część z nich była na tyle zdesperowana, by zaryzykować rozwalenie zabawki za kilkaset złotych. No i są efekty.

Powstała strona (już nie istnieje) opisująca dokładnie proces konwersji T10 do trybu pracy urządzenia pamięci masowej (czyli - wpinasz w port i możesz przegrywać pliki, na każdym systemie operacyjnym obsługującym USB). Cała operacja wymaga nieco kombinowania, zalecam też trzymać się dokładnie instrukcji. Na stronie widać np. informację o dwóch nieudanych konwersjach, a w ich szczegółach można doczytać, że wynikały one właśnie z niezastosowania się do przepisu (firmware hybrydowy w wersji Non-Pure wgrany do odtwarzacza Pure, czyli bez radia).

Po zakończonej konwersji odtwarzacz identyfikuje się jako australijski, z radiem ;-) , które niestety nie działa (brak dźwięku - nic zresztą dziwnego, skoro w środku nie ma chipa za nie odpowiedzialnego). Nie powoduje natomiast żadnych problemów - to ważne, bo w T20 próba użycia radia na odtwarzaczu Pure (czyli bez odpowiedniego chipa) skończyła się zniszceniem playera. Cała reszta opcji działa stabilnie. Dodatkowym plusem jest usunięcie ograniczenia głośności - teraz już nikt nie zabroni mi niszczyć sobie słuchu :-P. Warto też zaznaczyć, że update'y firmware'u iRiver wypuszcza szybciej dla wersji UMS.

Moje osobiste wrażenie, nie poparte dokładnymi testami - transfer danych w trybie UMS odbywa się szybciej niż wcześniej przez MTP. Odtwarzacz wreszcie nie zrywa połączenia z komputerem.

UPDATE: porówanie prędkości iAudio 5 i iRiver T10 UMS. iRiver jest pojemniejszy o 30MB, ale prawie dwukrotnie wolniejszy! [niestety, darmowy hosting zżarł screenshota]

UPDATE 2: iRiver udostępnia oficjalnie narzędzia do konwersji MTP<->UMS.

4 comments:

 1. Mam ten sam problem chociaż bateria miała jeszcze niby prawie 60 procent wszystko działało po update ale na chwile i muzyka leciała wolno a teraz sie nie włącza. Ile może kosztować taka naprawa??

  ReplyDelete
 2. Zanieść odtwarzacz do serwisu. Ile razy w instrukcji wgrywania firmware’u jest powtórzone, że należy to robić koniecznie na nowej baterii?

  ReplyDelete
 3. Mam problem. Podczas wgrywania nowego firmware siadła bateria i po wymienieniu na nową t10 już się nie włącza. Co mam teraz zrobić?

  ReplyDelete
 4. Iriver udostepnia oficianle narzedzie i firmware do zmiany z MPT na UMS.


  http://www.iriver.eu.com/mtp.html?&L=0


  Tu natomiast znajdziesz wszystkie firmware do modelu T10, wtym wersje UMS: http://www.iriver.com/html/support/download/sudw_list.asp?searchProductIdx=66&searchCategoryIdx=1&searchString=&page=1&idx=&tmpSearchProductIdx=66&tmpSearchCategoryIdx=1&tmpSearchString=

  ReplyDelete