Monday, 20 August 2007

PicasaWeb Downloader

Trochę ponad tydzień temu Walker chwalił się skryptem do uploadowania zdjęć do albumów PicasaWeb (program Picasa w wersji na linuksa nie posiada takiej funkcjonalności). Jego wpis przypomniał mi o leżącym odłogiem 1GB sieciowego miejsca, akurat gdy zastanawiałem się, jak przesłać przyjaciołom (aktualnie przebywającym w Norwegii) zdjęcia z wakacji. Do wgrania obrazów w końcu wykorzystałem Firefox Universal Uploader, został tylko jeden problem - jak pobrać taki album na dysk, nie instalując kobylastej Picasy?


Tomer Gabel napisał prosty konsolowy program w C#, który wykorzystuje Google Data API by zassysać całe albumy z PicasaWeb. Do wczoraj jego rozwiązanie miał jedną wadę - nie obsługiwało albumów prywatnych, wymagających znajomości klucza. Jednak Tomer uwzględnił liczne prośby użytkowników ;-) i uzupełnił brakującą funkcjonalność. PicasaWeb Downloader można pobrać z jego strony razem z kodem źródłowym w C#. Oczywiście, ponieważ to .Net, więc kompiluje się i działa również pod linuksem, przy użyciu Mono.

17 comments:

 1. raczej preferencji użytkownika :]

  ReplyDelete
 2. A downloader w C# po kompilacji ma 10KB :-) . Pod Windows rusza od razu, bo .Net jest pchany przez Windows Update, wymagają go np. sterowniki ATI. Pod moim Gentoo też działa z miejsca, Mono jest zainstalowane, bo wymaga go np. Autopano-Sift. Jak dla mnie to po prostu kwestia preferencji programisty.

  ReplyDelete
 3. Kilkudziesięciokilobajtowym plikiem Pythonowym pod Linuxem, albo pod Windowsem – za pomoca py2exe plikiem jakimś 5mb ;].

  ReplyDelete
 4. Nieekonomiczne w porównaniu z czym?

  ReplyDelete
 5. No i to trzeba mieć, aby uruchomić PicasaWeb Downloader. I właśnie dlatego to jest nieekonomiczne dla aplikacji konsolowych. ;]

  ReplyDelete
 6. Microsoft .NET Framework Version 2.0 Redistributable Package (x86) : 22.4 MB

  ReplyDelete
 7. versus jakie 22mb? Skąd wziąłeś tę liczbę, bo już się nie łapie… ;D.

  ReplyDelete
 8. A ja nadal nie widzę niekonomiczności. 10MB do ściągnięcia vs. 22MB których ściągać nie trzeba.

  ReplyDelete
 9. Ech… ale przecież nie piszemy o moim skrypcie, który robi całkowicie co innego od Downloadera, tylko o tej KONSOLOWEJ aplikacji, która NIE POTRZEBUJE żadnych bibliotek dodatkowych/niestandardowych, oprócz GDATA.

  ReplyDelete
 10. Wpisałem z rozpędu, bo Twój skrypt ich wymaga.

  ReplyDelete
 11. Buah… no dobra, ale po co Ci GTK i PyGTK do aplikacji konsolowej?

  ReplyDelete
 12. .Net 2.0 Redistributable: 22.4MB, zainstalowane na większości maszyn. Python 2.5.1 Windows: 10.41MB (+PyGTK 1.6MB + GTK+ z niezbędnymi przyległościami 10MB), zazwyczaj trzeba doinstalować. To co wymaga więcej zachodu?

  Wiem, na Linuksie zazwyczaj będzie odwrotnie – Python instalowany jest domyślnie, Mono trzeba dołożyć. Ale nadal nie widzę „nieekonomiczności”.

  ReplyDelete
 13. To tak… ze tak powiem troche nieekonomicznie, ze zeby takie male cos uruchomic trzeba .NET

  ReplyDelete
 14. Tia, ale tylko z konta, na które jest się zalogowanym… Chyba, że coś przeoczyłem?

  ReplyDelete
 15. Mi „Firefox Universal Uploader” także pobiera zdjęcia z picasy jak i flickra więc nie widzę problemu ;)

  ReplyDelete