Bardzo, ale to bardzo przydatne polecenie:
ssh -t user@host screen -RD
Otwiera połączenie ssh z sesją screen'a, co pozwala wylogować się z maszyny host
bez zamykania powłoki i kończenia uruchomionych poleceń. W celu zakończenia sesji ssh należy nacisnąć [crtl] + [a], [d]
, potem można powrócić do (działającej ciągle na serwerze) powłoki tym poleceniem co poprzednio. Żeby zamknąć sesję screen
należy po prostu wydać polecenie exit
.
to się nazywa koncentracja na procesie, a nie na wyniku.
ReplyDeleteW takim razie techblog schodzi na psy. Będzie trzeba częściej przeglądać ;-). A żeby artykuł utechbloczyć to proponowałbym przejrzenie np. Screen — sztuczki wraz z konfiguracjami .screenrc z np. forum Archa
ReplyDeleteWidywałem na techblogu wpisy na o wiele niższym poziomie.
ReplyDeleteTa, super powód, żeby na techbloga to dawać.
ReplyDeleteAle to żaden wstyd. A do eksperymentów ze screenem zachęcam, w środowiskach *nix to praktycznie podstawowe narzędzie administratora. W .profile na każdym serwerze mam polecenie listujące sesje screena (screen -ls), i podłączające się do sesji (pod warunkiem, że istnieje tylko jedna)
ReplyDeleteZ kolejnych ciekawszych funkcji: przypisywanie tytułów/nazw do kolejnych podsesji. Na wielu serwerach wykonuje się właściwie tylko rutynowe czynności. Dajmy na to, na serwerach pocztowych mam odpalonego screena z jedną sesją taila + grep na mail.log, sesja z htop, i sesja z dstat. Każda ma nazwę, więc po ^a” wybieram sobie tylko odpowiednią sesję. Dziennie w czasie zajętego dnia pozwala to zaoszczędzić jakieś 30-60 minut (w firmie ze sporą ilością serwerów)
Wstyd się przyznać, ale ja screen’a odkryłem dopiero… wczoraj.
ReplyDeletescreen ma oprócz tego całą masę innych, ciekawych właściwości. Z najciekawszych polecam dzielenie ekranu [^aS](przydatne np. podczas monitoringu), konfiguracja belki tytułowej, oraz emulacja terminala (wiele razy screen mi bezproblemowo zadziałał, podczas gdy minicom miał problemy.
ReplyDeleteNo tak, ale screena możesz także odpalić normalnie w zdalnej sesji screena, zdetachować go za pomocą ^Ad, a potem zattachować za pomocą screen -r. Za pomocą ^Ac można też stworzyć dodatkowe wirtualne konsole, i przełączać się za pomocą ^A[0-9]. Za to screen -x pozwala podłączyć się do jednej sesji wielu osobom. Przydatne szczególnie do pokazywania czegoś komuś. Obie osoby mają kontrolę nad sesją.
ReplyDelete