Wednesday, 28 November 2007

screen

Bardzo, ale to bardzo przydatne polecenie:

ssh -t user@host screen -RD

Otwiera połączenie ssh z sesją screen'a, co pozwala wylogować się z maszyny host bez zamykania powłoki i kończenia uruchomionych poleceń. W celu zakończenia sesji ssh należy nacisnąć [crtl] + [a], [d], potem można powrócić do (działającej ciągle na serwerze) powłoki tym poleceniem co poprzednio. Żeby zamknąć sesję screen należy po prostu wydać polecenie exit.

8 comments:

 1. to się nazywa koncentracja na procesie, a nie na wyniku.

  ReplyDelete
 2. W takim razie techblog schodzi na psy. Będzie trzeba częściej przeglądać ;-). A żeby artykuł utechbloczyć to proponowałbym przejrzenie np. Screen — sztuczki wraz z konfiguracjami .screenrc z np. forum Archa

  ReplyDelete
 3. Widywałem na techblogu wpisy na o wiele niższym poziomie.

  ReplyDelete
 4. Ta, super powód, żeby na techbloga to dawać.

  ReplyDelete
 5. Ale to żaden wstyd. A do eksperymentów ze screenem zachęcam, w środowiskach *nix to praktycznie podstawowe narzędzie administratora. W .profile na każdym serwerze mam polecenie listujące sesje screena (screen -ls), i podłączające się do sesji (pod warunkiem, że istnieje tylko jedna)
  Z kolejnych ciekawszych funkcji: przypisywanie tytułów/nazw do kolejnych podsesji. Na wielu serwerach wykonuje się właściwie tylko rutynowe czynności. Dajmy na to, na serwerach pocztowych mam odpalonego screena z jedną sesją taila + grep na mail.log, sesja z htop, i sesja z dstat. Każda ma nazwę, więc po ^a” wybieram sobie tylko odpowiednią sesję. Dziennie w czasie zajętego dnia pozwala to zaoszczędzić jakieś 30-60 minut (w firmie ze sporą ilością serwerów)

  ReplyDelete
 6. Wstyd się przyznać, ale ja screen’a odkryłem dopiero… wczoraj.

  ReplyDelete
 7. screen ma oprócz tego całą masę innych, ciekawych właściwości. Z najciekawszych polecam dzielenie ekranu [^aS](przydatne np. podczas monitoringu), konfiguracja belki tytułowej, oraz emulacja terminala (wiele razy screen mi bezproblemowo zadziałał, podczas gdy minicom miał problemy.

  ReplyDelete
 8. No tak, ale screena możesz także odpalić normalnie w zdalnej sesji screena, zdetachować go za pomocą ^Ad, a potem zattachować za pomocą screen -r. Za pomocą ^Ac można też stworzyć dodatkowe wirtualne konsole, i przełączać się za pomocą ^A[0-9]. Za to screen -x pozwala podłączyć się do jednej sesji wielu osobom. Przydatne szczególnie do pokazywania czegoś komuś. Obie osoby mają kontrolę nad sesją.

  ReplyDelete