Sunday, 6 July 2008

Wymiana procesora w laptopie

Jakiś czas temu otwarcie obudowy laptopa było dla mnie przerażające - na pewno coś zepsuję, pogubię śrubki i nie będzie działać. Od pierwszego udokumentowanego podejścia minęło już nieco czasu, zdążyłem się oswoić i nabrać śmiałości. Fotorelacja z wczorajszej zabawy - wymiany procesora w laptopie HP Compaq - jest do obejrzenia dla ciekawskich, ja mam jeszcze parę dodatkowych wskazówek:

 • Rozkręcając laptopa/notebooka/inny mały komputer miej pod ręką pastę termoprzewodzącą i jakąś niekłaczącą szmatkę/chusteczki. Nawet jeśli planujesz tylko zajrzeć do środka - część elementów może wykorzystywać zewnętrzną obudowę w charakterze radiatora, pastę termoprzewodzącą trzeba zawsze wymienić (dokładnie usunąć starą, zaaplikować cienką warstwę świeżej) jeśli się rozdzieli posmarowane nią elementy.
 • Oznaczaj/zapisuj skąd wykręciłeś niestandardowe śrubki). Oszczędza to potem sporo kombinowania. ;-)
 • Większość śrub trzymających obudowę będzie wkręcana od spodu, ale część znajduje się zawsze z wierzchu, pod klawiaturą lub przyciskami multimedialnymi. Sprawdź czy płytka z tymi przyciskami nie jest przykręcona zanim zaczniesz ją podważać. :-)
 • Górna część laptopa (wyświetlacz i klawiatura) połączona jest z płytą główną kilkoma taśmami. Wyglądają one na strasznie delikatne i trudne do wpięcia, na szczęście tak nie jest. Wystarczy je odpiąć (zatrzask jest zazwyczaj od strony płyty głównej) i wyciągnąć.
 • Jeśli coś wymieniałeś - sprawdź, czy komputer nadal się uruchamia przed zmontowaniem go z powrotem. Zazwyczaj da się to zrobić nawet bez klawiatury, a można sobie oszczędzić sporo zbędnej pracy.

Przy okazji - mam na sprzedaż 2 kości RAM do laptopa (DDR 333Mhz 256MB CL2.5) oraz procesor Intel Celeron M 330 1.4GHz.

3 comments:

 1. Wow, pierwszy raz słyszę o wymianie procesora w laptopie ;)

  ReplyDelete
 2. Warto, jeśli kupisz nowego procka tanio (a o to łatwo np. na Allegro). Pentium M, chociaż oparty na tej samej architekturze co Celeron M, ma cztery razy tyle pamięci cache. No i te 300Mhz to 20% różnicy. Do tego Pentium M ma mniejsze zapotrzebowanie na prąd (7.5W-21W vs 24.5W) i skaluje częstotliwość w zależności od obciążenia – czasu działania na baterii to strasznie nie wydłuża, ale wyraźnie mniej się komputer nagrzewa.
  Różnica wydajności jest odczuwalna w pracy – ale tutaj znaczenie ma na pewno też fakt podwojenia przy okazji ilości RAMu w laptopie :-)

  ReplyDelete
 3. Było warto dla 300mhz wiecej? Pytam bo sam mam podobnego Celerona M w laptopie ( 1.4 Ghz )

  ReplyDelete