Tuesday, 20 December 2005

Goodies!

Windows Mobile 5.0 Pocket PC właśnie odmówił mi zainstalowania się, twierdząc, że brakuje mu komponentów. Strona informacyjna, na którą odsyła nie działa, ale w informacjach o nim zauważyłem teraz mały dopisek - wymaga VS 2005 w wersji wyższej niż Express.


No tak. Całe szczęście, że Politechnika udostępnia studentom konta na MSDN AA (Microsoft Developer Network Academic Alliance). Zajrzałem - VS 2005 Professional wreszcie jest. Takoż biblioteka MSDN do niego. Oczywiście za darmo, z licencją do użytku niekomercyjnego. Microsoft szkoli w ten sposób studentów na nowych programistów znających jego produkty - dla mnie czysty zysk. Czuję się jak dziecko w sklepie z zabawkami - wszystko do wyboru, wszystko bezpłatnie :-] Jedynie Office nie jest dostępny w ten sposób.


Niech tylko skończy się ściągać te 5 płyt...



No i właśnie, licencja. winthux zwracał mi kiedyś uwagę, że nie mogę legalnie pisać darmowego oprogramowania za pomocą VS z MSDN AA. Dziś przestudiowałem jeszcze raz umowę - i jestem (prawie) pewien, że mogę. Jacyś specjaliści?

Thursday, 15 December 2005

Ja i książki

Kuzyn właśnie prosił mnie o polecenie dobrej książki o C++. Nie znam - nie czytałem. Przez ostatnie 3.5 roku studiowania informatyki przeczytałem z literatury branżowej cegłę o Delphi ("Żółta Biblia" doktora Marciniaka), podręcznik o linuxie (książka - relikt, ale bash ten sam) i tłumaczenie jakiegoś amerykańskiego dzieła o sieciach, też niezbyt na czasie (zawiera np. dowód, iż na linii telefonicznej nie da się uzykać transmisji szybszej niż 70 Kbit/s). Wszystkie trzy wymagane do zalieczenia jakiegoś przedmiotu.


Lubię czytać. Bardzo. Jedna książka tygodniowo to minimum, bez którego czuję się źle. Nie tylko sf i fantastykę, także beletrystykę różnej wagi - niedawno na warsztacie była behawiorystyka, teraz wchodzi filozofia / kognitywistyka ("Symulakry i symulacja" Baudrillard'a). Z listy "polecanych czytań" dla biotechnologii połknąłem dwa razy tyle, co z własnej dziedziny.


Nie uważam się za upośledzonego informatyka. Jest pod dostatkiem innych źródeł wiedzy, chociażby wykłady i ćwiczenia na uczelni dla podstaw, dokumentacja techniczna dla zaawansowanych, masa przykładów online, manuale itd. Ale nie zdarzyło mi się czytać nic takiego w formie papierowej, dla przyjemności. Brak mi kontaktu z książką informatyczną - fizycznie istniejącą! I po pierwszej styczności raczej go nie szukam. Czyżby nasze poletko wykoślawiało ludzi tak, że nie potrafią pisać zajmująco?

Wednesday, 23 November 2005

NTFS rw - final

No i wróciłem do sterowników NTFS z kernela. Paragon ntfs4linux trial nie chce się skompilować pod Gentoo, nie mam ochoty z nim walczyć - szczególnie, że trial nie pozwala na zapis :-/ a full nie znalazłem nigdzie. Captive zostaje, gdybym koniecznie potrzebował coś zapisać, ale nie nadaje się niestety do normalnego użytkowania.

NTFS w trybie read/write

Ciąg dalszy zmagań z systemami plików. NTFS w trybie zapis i odczyt marzył mi się od dawna... Jądro 2.6 udostępnia niby taką funkcjonalność - ale to pic na wodę, zapis ogranicza się do możliwości zmieniania istniejących plików. Captive (używający sterowników z Windows XP SP1a) właśnie testuję...
Problem pierwszy: nie rozumie junctions. To jest do przeżycia, ale driver z kernela sobie z nimi radzi :-/
Problem drugi: wydajność. Kopiowanie plików z prędkością 200-230 KBps to nie jest szczyt marzeń. Do przełknięcia... trudniej, ale jeszcze.
Problem trzeci: stabilność. Już wiem czemu w drzewie portage (używam Gentoo) ebuild był zamaskowany jako unstable. Driver wewnętrznie działa tak, że co 1MB danych wykonuje umount/mount by zapisać dane... Jeśli coś pójdzie nie tak, ostatnie 1MB zmian jest tracone dla zachowania spójności danych na dysku... Pomaga ręczny umount/mount po każdej zmianie, bez tego ryzykujesz, że wszystko zniknie. Ew. pojawi się znów, jeśli coś kasowałeś. To już do przełknięcia nie jest.

W planach na dziś wypróbowanie jeszcze softu od Paragon.

FAT32 i polskie znaki

Niby szczegół, ale od pierwszej instalacji linuxa na domowym PC trzy lata temu użerałem się z katalogami typu "R??ne". Dało się przeżyć, dopóki tylko wyglądały brzydko. Niestety, aplikacje oparte na gtk nie potrafią takich katalogów otworzyć.
Rozwiązanie: nieco zmieniony wpis w /etc/fstab:
/dev/sda6               /mnt/drive_f    vfat            umask=0002,codepage=852,iocharset=utf8,gid=6    0 0

Oczywiście, jest haczyk :-] Kodowanie utf-8 powoduje, że litery małe i wielkie traktowane są jako osobne znaki - czyli zgodnie z unixowym standardem.

Wednesday, 2 November 2005

GMail i POP / SMTP

No i coś się skopało... Bez zmieniania ustawień klienta poczty (Thunderbird) ani konta, zdalny dostęp przestał działać. Owszem, jest bardzo wygodny interfejs www - ale wolę mieć wszystkie konta obsługiwane razem. Przyzwyczajenie. Zdążyłem już:

  • sprawdzić konfigurację Thunderbirda, skonfigurować konto od nowa
  • skonfigurować to samo konto w Outlook Express'ie
  • sprawdzić te same ustawienia jeszcze raz, z wyłączonym firewall'em

Bez efektu. Serwer odmawia połączenia (timeout). Wczoraj zaskoczył na chwilę, sam z siebie. Ściągnął jeszcze raz całą zawartość archiwum (raptem pod 400 maili, jakieś 40 MB), jakieś 2 godziny działał i POP i SMTP... a potem znów kiszka.

Update: na google groups znalazłem rozwiązanie. Problem związany jest z routingiem, występuje głównie w Niemczech. No i u tych, którzy z google łączą się przez Frankfurt, jak TPSA. Fix: zmień nazwy serwerów:

  • pop.gmail.com -> pop.googlemail.com
  • smtp.gmail.com -> smtp.googlemail.com

Thursday, 13 October 2005

Klapa

Znam już kolejne wymagania klienta odnośnie projektu SDS'owego:
  • dostępny kod źródłowy całego rozwiązania
  • pełna przenośność
Niestety, w ten sposób nie ma jak wykorzystać Konnekta w projekcie. Dobra, dalszymi informacjami nie będę już zaśmiecał planety.

EOT

Monday, 10 October 2005

Software Developement Studio 2

I tak komercjalizują się moje ideały... Niestety, pomysł z wtyczką ICQ nie przeszedł. Zamiast tego będziemy realizować zlecenie zewnętrzne - bezpieczny komunikator z weryfikacją tożsamości nadawcy, potwierdzeniami dostarczenia wiadomości itd. Bezpośredniego zysku dla Konnekta z tego nie będzie - ale pośredni pewnie i owszem. W postaci 4 informatyków zaznajomionych z API Konnekta - planujemy wykorzystać Konnekt z wtyczką jabber'ową jako podstawę dla naszych paranoicznych dodatków. Albo dokładniej, forsuję takie rozwiązanie ja z kumplem - ostateczna decyzja spoczywa w rękach Architekta projektu...

Thursday, 6 October 2005

Politechnika a Konnekt

Dziś oficjalnie zgłaszam projekt na SDS. A o co chodzi? Na Politechnice Poznańskiej, na specjalności Inżynieria Oprogramowania, w ramach prac inżynierskich realizowane są różne projekty, zazwyczaj zgłaszane przez firmy. W trakcie semestru zimowego 4 i 5 rok (czteroosobowy team) zbiera wymagania, przygotowuje technologię i generalnie generuje duże ilości papieru :-P , a w semestrze letnim dołącza do nich zespół czterech trzecioroczniaków, którzy wcielają całość w kod.
Zamiast wybierać któryś z komercyjnych projektów, chcę zabrać się za coś, co przyda się użytkownikom Konnekta. Tym czymś ma być pełna (czyli statusy, autoryzacja, konferencje, transfer plików, awatary i co-tam-jeszcze-jest) obsługa ICQ. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Jak na razie - trzeba znaleźć promotora.

Sunday, 4 September 2005

Polish People's Republic

Niby minęło już ponad 15 lat od upadku komunizmu... Jednak nie według Google. Na mapie ciągle figurejemy jako PRL....

Nie wiem jak Tobie - mi to zdecydowanie nie odpowiada. Google udostępnia formularz do zgłaszania uwag o mapach. Tekst który wysłałem zamieszczam poniżej, zachęcam do powielenia lub napisania własnego.

I was a bit surprised that Poland on Google Maps is listed as "Polish People's Republic" - a country which was created by communists at the end of World War II and does NOT exist since 1989. Since the fall of communist system, the official name of Poland is "Rzeczpospolita Polska", which translates to Republic of Poland.
I find it offending that Google still uses a name suggesting that Poland is a communist country - moreover, which is collocated with a time when Poland wasn't even a fully independent organism.

Tuesday, 5 July 2005

First day at work

Wniosek dnia : KDevelop ssie. Extremalnie.
  • O refaktoryzacji w życiu nie słyszał. No, ale do tego przynajmniej przyzwyczaiły mnie inne IDE do C++.
  • Code completion nie istnieje. Ta atrapa, która jest, kiedy czasem się uruchomi, proponuje kod, który (w przypadku najgorszym) nie istniał od 2 godzin.
  • Bajzel w makefile'ach... OMFG. Część błędów kompilacji zgłaszana tylko po numerze, bo genialne IDE odfiltrowało treść komunikatu.

Dobra. Może ktoś polecić dobry program pod Linux'a do pisania kodu? Ja wiem, w vim'ie da się pisać wszystko, Thornvalds podobno tylko w nim pisze. Ale ten sam osobnik twierdzi, że debuggery sa evil.

Thursday, 23 June 2005

Perfekcyjna Иiedoskonałość

Dwudziesty dziewiąty wiek, tak? Założę sie, że gdybym wystarczająco głeboko pogrzebał, znalazłbym tu u podstaw jakieś MSWindows czy jeszcze prymitywniejsze DOS-y. Jedyne, na co zawsze można liczyć, to konsekwentna głupota maszynowej inteligencji.

Wednesday, 22 June 2005

Imp-GG PR1

Wtyczka skończona. W porównaniu do poprzednich wersji doszedł import smsów, poprawa kilku drobnych błędów. Do pobrania z kPlugins.

Friday, 10 June 2005

inzynierka

Dziś mój "team" prezentował postępy w pracy... Kawałek naszego pokazu bardzo mi się spodobał.


Dodawanie nowego modułu:

  1. Specyfikacja interefejsu na podstawie wymagań
    Free Image Hosting at www.ImageShack.us

  2. Opisanie klas komentarzem Javadoc
    Free Image Hosting at www.ImageShack.us

  3. Stworzenie testów jednostkowych
    Free Image Hosting at www.ImageShack.us

  4. Implementacja + testowanie, ew. korekta interfesju
    Free Image Hosting at www.ImageShack.us


  5. Integracja z pozostałymi modułami, testy systemu



Ale by fajnie było...

Monday, 6 June 2005

Książka, cytat, joggeromania

1. Złap najbliższą książkę.
2. Otwórz ją na 123 stronie.
3. Znajdź piąte zdanie.
4. Obublikuj je na swoim blogu razem z tą instrukcją.
5. Nie szukaj najfajniejszej książki jaką można znaleźć. Użyj tej, która faktycznie leży najbliżej Ciebie.

Interpreter csh oferuje kilka specjalnych zmiennych umożliwiających odwoływanie się do części przekazanych argumentów:
\!* reprezentuje wszystkie argumenty, z jakimi uruchomiony został alias
\!^ pierwszy argument aliasu
\!$ ostatni agrument aliasu

Wednesday, 1 June 2005

http-jabber

I midlet już hula... A co robi? Wysyła i odbiera wiadomości jabberowe przesyłając ok. dziesięć razy mniej danych niż Papla. Czyli pozwala wysyłać smsy po 0.98 grosza :D . Więcej informacji tutaj : forum Konnekt'a

Tuesday, 31 May 2005

j2me

Są postępy... dziś opanowałem kontrolki różniaste i przechowywanie danych. Jak utrzymam tempo, to jutro skończe robotę :D

Monday, 30 May 2005

j2me

Mój pierwszy midlet właśnie się do mnie odezwał z komórki. 2 godziny i już "Hello World" umie powiedzieć :]

Saturday, 7 May 2005

KONNferencja 0.1.0.6

To mam nadzieję koniec poprawek w tej wtyczce. Względem ostatniej wersji zmieniło się:
- opcje w menu są dostępne w zależności od stopnia zaawansowania
- dodana dodatkowa opcja ignorowania - "gdy nie znam żadnego z rozmówców"
- wypisywanie rozmówców formatowane za pomocą zmiennych
- konferencja dodawana ręcznie jest dopisywana do aktualnie aktywnej grupy

dostępne najszybciej jak zwykle tutaj :http://konie.wlkp.pl/skolima/

Źródła powinny dziś rano trafić na SVN, i jak tylko hao zmiany zatwierdzi nowa wersja wypłynie na centralce beta.

Thursday, 5 May 2005

KONNferencja 0.1.0.5

Poprawki względem ostatniej wersji "oficjalnej" - 0.1.0.3
- rozbudowane wypisywanie rozmówców w oknie rozmowy
- aktywność kontaktu w konferencji przekłada się na jego aktywność na gg
- kontakty ignorowane na zwykłym gg są teraz też ignorowane na konferencji
- sprawdziłem poprawność zwalnania pamięci
- usunąłem buga znalezionego przez Siję

Do pobrania :http://konie.wlkp.pl/skolima/

Konnferencja

Dobra, teraz post na poważnie. Poprawka błędu + zmienione wypisywanie rozmówców (potem będzie z możliwością zmiany formatowania, na razie mam z tym problem...)
http://konie.wlkp.pl/skolima/

testy beta

jak napisał riddle - trzeba mieć co testować. klik!

Wednesday, 4 May 2005

KONNferencja

Porządki w kodzie. Sprawdziłem zwalnianie pamięci (a jednak wszystko gra :] ), usunąłem krytyka którego wypatrzył Sija. W kolejce są trzy poprawki funkcjonalności, na razie nic nie wypuszczam. BTW jeśli ktoś trafił tego krytyka przez przypadek, a nie z czystej złośliwości jak wzmiankowany osobnik, to musi być naprawdę jinxed.

Sunday, 1 May 2005

znów Imp-GG

W końcu jest import smsów. Z czym są problemy?
  • -nie wiem, jak sobie radzi z odebranymi smsami - nie mam archiwum , które by takowe zawierało
  • -znak '\n' musze podmieniać na ' ', bo inaczej kIEview wyświetla go jako <br>
  • -nie wiem, czy poprawnie liczę ilość zignorowanych wiadomości... jakby ktoś mógł podać, ile wtyczka mu zgłosiła jako zignorowane...
  • -nie jestem w stanie skojarzyć smsów z nadawcami w Konnekcie - archiwum gadu przechowuje nie numery nadawców, tylko ich wyświetlaną nazwę :/
Dobra. Plik do testów (import TYLKO smsów) : Imp-GG. RFC :D
No tak, upierdliwy funpic. Link trzeba skopiować i wkleić (żeby przeglądarka nie podała referer), bo inaczej serwer pliku nie udostępni.

Friday, 29 April 2005

[Konnekt] Imp-GG

Założenia sa takie, że do końca długiego weekendu wtyczka będzie skończona.
Usiadłem właśnie do kodu... dziś w nocy powinno z tego być kolejne "coś" do testów.

Thursday, 28 April 2005

początek

zarzekałem się, że tak nisko nie upadnę... że nie będę się uzewnętrzniać przed obcymi ludźmi, pisać co mi ślina na język przyniesie...

I nie mam zamiaru. Ten jogger ma w zamierzeniu być tablicą ogłoszeń dla tych, którzy skłonni są testować moje produkty w wersjach pre-alpha ;-)